Rok szkolny 2014/2015

Dnia 26 czerwca uroczyście zakończyliśmy

rok szkolny  2014/2015

Zakończenie roku odbyło się w dwóch turach. W pierwszej części uczniowie klasy szóstej szkoły podstawowej, w zabawnym, pełnym humoru i satyry przedstawieniu, zaprezentowali obrazki z życia szkoły. W drugiej części uroczystości pożegnaliśmy uczniów klasy III gimnazjum.

Pani dyrektor pogratulowała wszystkim, którzy uzyskali promocję do klas programowo wyższych, wręczyła dyplomy uczniom z bardzo dobrymi wynikami w nauce i wzorowym zachowaniem. Uczniom, którzy ukończyli naukę z wyróżnieniem wręczone zostały dyplomy i nagrody rzeczowe. W trakcie uroczystości podsumowano również wyniki konkursów i zawodów, wyróżniono uczniów za zaangażowanie i osiągnięcia artystyczne.

Zakończenie roku było również okazją, aby podziękować nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom za ich trud, cierpliwość i  poświęcenie włożone w pracę.

Wszystkim życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji!


 

Zapraszamy na zakończenie roku szkolnego 2014/2015
w naszej szkole, które odbędzie się
w piątek – 26 czerwca

godzina 8:00 – Szkoła Podstawowa
godzina 9:30 – Gimnazjum


 Druga edycja konkursu „Bądź eko”.

Dnia 19 czerwca w naszej szkole odbył się konkurs chemiczno – ekologiczny „Bądź eko”. Uczniowie klas II i III gimnazjum konkurowali ze sobą m.in. segregując na czas surowce wtórne, rozwiązując rebusy czy też wykonując doświadczenia.

Oto wyniki konkursu:

 1. miejsce: klasa II Aw składzie Patryk Jaroński, Mateusz Malejka i Kamil Staniszewski
 2. miejsce: klasa III A w składzie Rafał Grymbosz, Barbara Król i Sandra Roskosz

Gratulujemy!

 2


 Our school has been awarded… 

                        ‚The English-friendly School’

Podczas konkursu języka angielskiego organizowanego w Zespole Szkół Specjalnych nr 2 w Sosnowcu, gdzie reprezentowali nas uczniowie klasy IIa – Kamil S. i Patryk J. – zdobyliśmy pierwsze miejsce!!!

        100_2733


Warsztaty American Corner – kolejna odsłona

Już po raz trzeci uczestniczyliśmy w warsztatach organizowanych w Katowicach przez American Corner – międzynarodową sieć placówek informacyjno – bibliotecznych Tym razem pod hasłem „Światłość kolorów”. Sami zobaczcie jak było ciekawie 🙂

mms_20150616_212219


 Najlepsi zostali nagrodzeni

W dniu 15.06.2015 odbył się apel samorządu szkolnego podczas, którego nauczyciele oraz samorząd uczniowski nagrodzili dyplomami uczniów szczególnie zaangażowanych w życie szkoły, dających dobry przykład swoim zachowaniem i postawą wobec obowiązków szkolnych oraz koleżanek i kolegów.

DSCN8372


Nasi najmłodsi w ZOO

      11328974_1621641244746170_1312870079_n


Plener malarski

Dzisiaj wzięliśmy udział w VII Regionalnym Konkursie Malarskim „Prostota, faktura, kolor w malarstwie współczesnym”

Zapraszamy go galerii zdjęć z finału konkursu i pleneru malarskiego w Nakle Śląskim.

11402464_829067083813467_8761183156242883612_o


Święto Kolorowej Szkoły

DSC_0291 (Kopiowanie)

Po wielu latach oczekiwań nasz budynek zyskał nowy wygląd. W efekcie prac termoizolacyjnych, nowej elewacji, zmiany kolorystyki jest „cieplej, ładniej i weselej”. Termomodernizacja była możliwa dzięki umowie, którą władze miasta podpisały z firmą Siemens.

Pod hasłem Święto Kolorowej Szkoły w środę 10 czerwca odbył się festyn, którego tematem przewodnim była nowa kolorystyka budynku. Tego dnia czekało na nas wiele atrakcji i niespodzianek. Jedną z nich była wystawa fotografii wykonanych przez uczniów – „Bytom –moje miejsce na ziemi”. W programie znalazły się zabawy plastyczne, muzyczne, sportowe, zabawy o tematyce ekologicznej i kulinarno – zdrowotnej, występ taneczny uczniów klasy I, wspólna zabawa pod kierunkiem animatorów z Magicznej Krainy, grillowe przysmaki, odwiedziny psów ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Miechowicach.

Festyn zaszczycili swą obecnością Prezydent Miasta Damian Bartyla, wiceprzewodniczący Rady Miasta Andrzej Kostek wraz z przedstawicielami Rady Miasta, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, przyjaciele szkoły oraz byli pracownicy Zespołu Szkół Specjalnych nr 6. Wspólnie z nami bawiły się dzieci z Przedszkoli nr 29 i 30, a podczas całego festynu pomagali wolontariusze z IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 8 Specjalnej.

Dziękujemy, że byliście z nami!!!


 01 czerwca Dzień Dziecka

Tym razem, z okazji Dnia Dziecka, taneczno – wokalne show przygotował zespół nauczycieli naszej szkoły.  Swoje umiejętności taneczne zaprezentował również Adam Pietrasz, uczeń klasy  V.

DSCF3279 (Kopiowanie)

Występy nagrodzone zostały gorącymi brawami.

 Każdemu dziecku,

 niezależnie od koloru skóry, wyznania i pochodzenia

życzymy szczęśliwego i radosnego dzieciństwa.


Eskulapiada

XV edycja konkursu

udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

IMG_6545 (Kopiowanie)

   Już po raz piętnasty w murach naszej szkoły odbył się konkurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Sześć drużyn gimnazjalistów odpowiadało na pytania dotyczące pierwszej pomocy oraz pokazało swoje umiejętności praktyczne. Uczniowie zademonstrowali m.in.: jak udzielić pomocy osobie, która zemdlała, pokazali jak prawidłowo ułożyć osobę z krwotokiem, udzielić pomocy osobie porażonej prądem lub osobie oparzonej. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz wysokimi umiejętnościami praktycznymi. Wyniki prezentują się następująco:

1. Nasza Szkoła – w składzie: Barbara Król, Sandra Roskosz

2.Reprezentacja  Zasadniczej  Szkoły Zawodowej nr 8 w Bytomiu,

3. Gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 3 w Bytomiu

Na konkurs przybył p. Marcin Dehn – przedstawiciel Miejskiego Zarządu PCK w Bytomiu , który wspiera nas wielu lat, służąc swoją pomocą i umiejętnościami.

Konkurs odbył się dzięki Stowarzyszeniu „Pomost” we współpracy z naszą szkołą.


 Mistrzostwa Śląska

w Piłce Nożnej Szkół Specjalnych

Stowarzyszenie POMOST wraz z Zespołem Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu – Śródmieściu  kolejny raz podjęło wspólną inicjatywę na rzecz młodzieży niepełnosprawnej. Do rywalizacji przystąpiło 10 drużyn z: Rudy Śląskiej, Tarnowskich Gór, Sosnowca, Radzionkowa, Raciborza oraz z Zabrza i Bytomia

P1100821

Ostateczne wyniki prezentują się następująco:

I miejsce i tytuł Mistrza  Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu

II miejsce – Szkoła Specjalna nr 2 w Rudzie Śląskiej

III miejsce – Specjalny Ośrodek  Szkolno Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu

Inicjatywa została wsparta przez Gmninę Bytom, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu oraz IV Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu.

Pamiętajcie, szansa na rewanż już za rok!


 Dzień Matki!

DSCN8002 (Kopiowanie)

26 maja 2015 r. odbyła się w naszej szkole piękna uroczystość – Dzień Matki. Z tej okazji najmłodsi uczniowie z klas I-III przedstawienie pod tytułem „Przygoda niegrzecznej żabki”. Zaproszone mamy nie kryły łez wzruszenia, gdy ich pociechy pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Na zakończenie dzieci obdarowały swoje mamusie laurkami z niespodzianką  oraz słodkim całusem.

Wszystkim Mamom życzymy szczęścia!


 

Warsztaty z wolontariuszami

z Turcji, Włoch i Francji

Turecka sztuka malowania Ebru, gry w Xbox’a, zabawy z tabletami, drukowanie w 3D – te wszystkie atrakcje przygotowała dla nas Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach  Śląskich.

Bawiliśmy się świetnie, a teraz czekamy na odwiedziny wolontariuszy w naszej szkole.

DSCN7902 - Kopia (Kopiowanie)


 

Częstujemy Bytomian

naszymi wyrobami kulinarnymi

Cały dzień pracy i powstało… pyszne ciasto czekoladowe oraz sos Ajvar. 13 maja daniami kuchni chorwackiej częstowaliśmy Bytomian podczas Bytomskiej Majówki Europejskiej.


 

„Taneczna Gromada” odnosi sukcesy !!!

II miejsce

w

Przeglądzie Amatorskiej Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Katowicach    

P.A.Sz.O.N. to pierwsza edycja Przeglądu Amatorskiej Sztuki Osób Niepełnosprawnych organizowanego przez Miejski Dom Kultury „Koszutka” filia Dąb w Katowicach. Wybraliśmy się na nią z „Taneczną Gromadą” – pierwszoklasistami wspomaganymi przez Adama Pietrasza z klasy Va oraz Kamilę Król z klasy IV oraz  Zespołem Instrumentalnym, w składzie – Bartosz Gruhn – gitara , Dawid Poraj i Patryk Ryczkowski – dzwonki. Zespół instrumentalny  zaprezentował się w utworze Alleluja.  Występ został bardzo dobrze przyjęty i gorąco oklaskiwany przez publiczność.

Z kolei „Taneczna Gromada„ zdobyła II miejsce i została zaproszona na uroczystą galę rozdania nagród i ponowny występ następnego dnia, w Domu Kultury „Koszutka”


Uroczysty finał Przeglądu

 „Klasycznie-Artystycznie”.

w

Tarnogórskim Centrum Kultury

DSC_0524 (Kopiowanie)

Na finałową galę udaliśmy się do TCK w Tarnowskich Górach 15 maja, gdzie wysłuchaliśmy koncertu uczniów Szkoły Muzycznej w Tarnowskich Górach oraz występów grupy tanecznej Tess z TCK. Liczymy, że za rok będziemy mogli znów uczestniczyć w tak ciekawej imprezie.


 Zespół Taneczny nadal w czołówce !!!

II miejsce

w

Tarnogórskim Przeglądzie Muzyki Klasyczne dla dzieci i młodzieży

 „Klasycznie-Artystycznie”

DSC_0519 (Kopiowanie)

13 maja 2015 roku Taneczna Gromada – czyli nasi pierwszoklasiści wzięli udział w Tarnogórskim Przeglądzie Muzyki Klasycznej dla dzieci i młodzieży – „Klasycznie-Artystycznie”. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna dłoń” , Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Tarnogórskie Centrum Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Tarnowskich Górach. Ideą konkursu była interpretacja klasyki poprzez różnorodne środki wyrazu : ruch, gest, pantomimę, taniec, grę na instrumencie. Naszą interpretację zdominował taniec , który wykonaliśmy do utworów:J. Straussa Polka Trish-trash oraz Edwarda Griega „W grocie króla gór”.Był to debiut pierwszoklasistów na scenie, debiut  bardzo udany , uhonorowany II miejscem.


 Sukces Zespołu Tanecznego !!!         

12 maja 2015 roku Zespół Taneczny  w składzie: Adam Pietrasz, Agnieszka Dutkiewicz, Wiktoria Wiśniewska i Kamila Król, wziął udział w 13 Miejskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Plastycznej  „Twórczość bez barier” w Katowicach. Zespół zaprezentował układ taneczny z szarfami do muzyki klasycznej oraz Zumbę. Prezentacja została wyróżniona I miejscem . Występ wzbudził wiele emocji i zaowocował zaproszeniem na koncert do Chorzowskiego Centrum Kultury w czerwcu.


Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej

We poniedziałek, 11 maja 2015 r. odbyło się w naszej szkole, w obecności wychowawczyni pani Izabeli Dunal, pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki. Uroczystość miała m. in. na celu zachęcenie dzieci do: czytania, poszanowania książek, częstego odwiedzania biblioteki.
Uczniowie obejrzeli inscenizację wprowadzającą w świat biblioteki, w świat bajek i baśni.
W końcowej części dzieci złożyły przyrzeczenie oraz zostały pasowane na czytelników biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał specjalny dyplom.
Po krótkim przedstawieniu pierwszoklasiści zapoznali się z zasadami prawidłowego zachowania się w bibliotece, regulaminem biblioteki szkolnej oraz wypożyczyli pierwsze książeczki.
W inscenizacji wzięli udział uczniowie: Barbara Król, Julia Kaczmarek oraz Jan Krakowiecki.


Warsztaty American Corner – kolejna odsłona
Dnia 28 kwietnia 2014 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Izabeli Balińskiej – Lech i p. Agnieszki Urban poraz kolejny wzięli udział w warsztatach organizowanych przez American Corner – międzynarodową sieć placówek informacyjno – bibliotecznych pod patronatem Departamentu Stanu USA. Tym razem warsztaty organizowane w Katowicach odbyły siępod hasłem: „Chemia z Edisonem”
Uczestnicy warsztatów najpierw zostali zapoznani z najważniejszymi wynalazkami Thomasa Edisona. Następnie wysłuchali oni ciekawego wykładu dotyczącego życia, a zwłaszcza mometów zwrotnych jakie stanęły na drodze tego wielkiego wynalazcy. Główną atrakcją warsztatów było przygotowanie cieczy nienewtonowskiej, nazwanej przez uczestników „glutem”. Na samym początku zostały przypomniane zasady bezpiecznego posługiwania się chemikaliami oraz rozdane zostały środki ochrony osobistej. Uczniowie przygotowywali roztwory z użyciem łaźni wodnej według podanej instrukcji. Ostatnim etapem było uporządkowanie stanowisk oraz podsumowanie wykonanego doświadczenia i wyciągnięcie wniosków.
Przeprowadzony eksperyment wywarł na uczniach ogromne wrażenie i bylioni bardzo zadowoleni z udziału w warsztatach. Oczywiście dopytywali się już o następne 🙂


Bezpieczna żywność

sdz bezpieczeństwo żywności

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powstała 7 kwietnia 1948 r.
Od tamtej pory 7 kwietnia obchodzi się na całym świecie jako Światowy Dzień Zdrowia.
Główna siedziba Organizacji znajduje się w Genewie. Polska jest krajem członkowskim WHO od początku jej istnienia.
W tym roku tematem przewodnim jest bezpieczeństwo żywności i temu był właśnie poświęcony dzisiejszy apel.


Międzyszkolny Konkurs Recytatorski – Zobacz, jaki jestem zdolny!

Dnia 30 marca 2015 r. uczniowie naszej szkoły Jadwiga Purgoł, Izabela Małyska, Kamila Król, Julia Kaczmarek i Mateusz Malejka wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim” Zobacz , jaki jestem zdolny”, który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarch Śląskich. Tegoroczna edycja , pt ” Cukrowe Miasteczko” była poświęcona autorkom utworów dla dzieci Danucie i Dorocie Gellner. Uczennica naszej szkołyt z klasy Ia / G. Jadwiga Purgoł pięknie i bezbłędnie  wykonała recytację wiersza   pt. „Jesień u fryzjera” ,za co jury przyznało jej drugie miejsce w konkursie. Gościem specjalnym Konkursu była p. Dorota Gellner poetka, autorka książek,  słuchowisk radiowych i bajek muzycznych. Pani Dorota Gellner zaprosiła uczniów do zabawy, wprowadziła w swój zaczarowany, kolorowy świat.Wszyscy tańczyli klaskali w rytm piosenek autorstwa p. Gellner. Poetka pokazała, że umie rozmawiać z młodymi czytelnikami, rozumie ich potrzeby i zainteresowania. Spotkanie z p. D. Gellner było dla uczniów niezapomnianym i radosnym przeżyciem. Korzystając z pobytu w Miejskiej Bibliotece Publicznej  nasi uczniowie zwiedzili i obejrzeli również obrazy Galerii Biblioteki i eksponatyIzby Regionalnej.


Powitanie wiosny

Dnia 20 marca 2015 roku w naszej szkole obchodzona była uroczystość „Powitania Wiosny”. W przygotowanie uroczystości zaangażowali się uczniowie: kl. 2-3 SP (Wiktoria Wiśniewska, Zuzanna Małyska), kl. 4 SP (Julia Kaczmarek, Kamila Król, Klaudiusz Kot),    kl. 5b SP (Weronika Hepa), kl. 6a (Iza Małyska) oraz uczennice Gimnazjum (Barbara Król i Sandra Roskosz – kl. IIIa i Zofia Kempa – kl. IIIb). Program artystyczny rozpoczął się od wyjaśnienia zebranym pochodzenia tradycji związanej z topieniem Marzanny. Symbol zimy – Marzanna została wrzucona w toń wodną i w ten sposób  pożegnaliśmy zimę na wiele miesięcy. Gdy zła zima została już przepędzona na scenę wkroczyły wiosenne miesiące: Marzec, Kwiecień i Maj w towarzystwie ukwieconej, radośnie tańczącej Wiosny. Każdy z miesięcy został powitany odpowiednim dla siebie przysłowiem i zaprezentował piękny wierszyk, a w zamian za to został obdarowany przez Wiosnę kwiatkiem. Recytacje wierszy były przeplatane wesołymi piosenkami i wiośnie. Przygotowaną przez siebie piosenkę przedstawili Wiośnie i wszystkim zebranym dodatkowo uczniowie kl. 1 SP. Poziom artystyczny wykonania przedstawienia wzbudził na widowni gromkie brawa. Po wszystkich występach Wiosna rozsiadła się wygodnie na przygotowanym dla niej tronie i  zaczęła „miłościwe nam panować”.

Tłem dla występów artystycznych były plakaty przygotowane na wcześniej ogłoszony konkurs. Uczniowie szkoły podstawowej, a także gimnazjaliści przygotowali dla wiosny barwne prace plastyczne przedstawiające wszystko to czym wiosna nas zachwyca: kolorowe kwiaty, ptaki, motyle, zielone łąki, słońce. Pani Wiosna była oczarowana występami oraz plakatami. Artyści, za włożony wysiłek, trud i zaangażowanie w powitanie Wiosny zostali nagodzeni słodkimi upominkami.

Za całość przedsięwzięcia odpowiadały panie: mgr Urszula Adamska, mgr Agata Wojakowicz, mgr Agnieszka Nowicka.


 

wesołych świąt wielkanocnych


V Regionalny Konkurs znajomości języka angielskiego „We are The Champions”

W dniu 25 marca 2015 roku uczniowie gimnazjum: Zosia Kempa z klasy III B oraz Kamil Kempa z klasy III C pod opieką Pani Marzeny Sbirendy uczestniczyli w V edycji konkursu regionalnego znajomości języka angielskiego pt. ‘’We are the champions’’. Konkurs sprawdzał stopień umiejętności w zakresie rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu pisanego oraz reagowania językowego. W konkursie uczestniczyły szkoły z Katowic, Sosnowca oraz nasza. Nasi uczniowie zdobyli zaszczytne II miejsce. Uczniowie przede wszystkim dobrze się bawili oraz twórczo spędzili czas w gronie rówieśników.

Gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów!

 


VI Festiwal Kultury Harcerskiej i Marynistyki w Bytomiu

W dniu 23 marca 2015 roku w Bytomskim Centrum Kultury odbył się VI Festiwal Kultury Harcerskiej i Marynistyki w Bytomskim Centrum Kultury. Nasza szkoła reprezentowana przez uczniów – harcerzy 99 DHNS – wygrała część konkursową kategorii Nieprzetarty Szlak. Wygraną jest „Weekend pod Żaglami” – nad jeziorem Przeczyckim, Mamy nadzieję, że zrealizujemy wyjazd w maju lub czerwcu. Specjalną nagrodę otrzymała także Bartek Gruhn – za grę na gitarze. Podczas Festiwalu bawiliśmy się wspaniale, dużo graliśmy, śpiewaliśmy, poznawaliśmy innych harcerzy i ich drużyny. Festiwal zapoczątkował też obchody 90 – lecia Hufca ZHP Bytom – udało nam się poznać troszkę historii, spotkać seniorów i zaproszonych gości. Zabawa trwała do wieczora.

WP_20150321_019[1]


Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny „Mały przyjaciel przyrody”

Dnia 19 marca 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej, który odbył sie w Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach. Uczniowie uczestniczyli w licznych konkurencjach, których celem było poszerzenie wiadomości z zakresu wiedzy ekologicznej, utrwalenie pojęć przyrodniczych oraz uwrażliwienie na problematykę ochrony środowiska. Udział wzięły drużyny z klas I – III (Oskar Oskwarek, Daniel Hepa, Kacper Wolfgarth) oraz IV -VI ( Łukasz Ozorowski, Martin Kopacz, Magda Adrian) szkoły podstawowej. Uczniowie kl. I- III zdobyli II miejsce, natomiast uczniowie klas IV – VI uplasowali sie na pierwszej pozycji.
Opiekę sprawowały : mgr Izabela Dunal, mgr Agnieszka Urban.


Międzynarodowe Święto liczby π

W dniu 14 marca obchodzone jest Międzynarodowe Święto Liczby π (gdyż w amerykańskim sposobie zapisu daty 3.14 jest przybliżeniem tej liczby).

Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel poświęcony temu wydarzeniu. Rozpoczął się on od prezentacji wyjaśniającejwłaściwości tej najbardziej znanej stałej matematycznej oraz krótkiego wyjaśnienia jej użyteczności. Nastepnie przez uczennicę Zofię Kempę zaprezentowany został wiersz Kazimierza Cwojdzińskiego, w którym liczba liter kolejnego słowa odpowiada kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby π. Całość odbyła się pod nadzorem p. Izabeli Balińskiej – Lech.

Ogłoszono również konkurs szkolny skierowany dla uczniów gimnazjum: „Z liczbą πw tle”.


Eksperymentuj!

Pomimo trwających przez 3 dni rekolekcji uczniowie naszej szkoły nie próżnowali od nauki.

Dnia 9 marca pod czujnym okiem pani Izabeli Balińskiej – Lech uczniowie klasy III A przez 90 minut wykonywali najróżniejsze doświadczenia chemiczne. Mieli oni okazję m. in. odbijać surowym jajkiem jakby było one z kauczuku oraz być świadkiem wybuchu wulkanu i powstawania tornada czy też wody płynącej na przekór grawitacji. Najwięcej emocji wzbudził jednak eksperyment z  jajkiem zasysanym do wnętrza szklanej butelki.

Uczniom taka forma spędzenia czasu bardzo przypadła do gustu, a wiele z przeprowadzonych doświadczeń zadeklarowali powtórzyć przed własną domową widownią.

DSC_0301


1 marca – Święto Żołnierzy Wyklętych

2 marca odbył się apel upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie mogli zapoznać się z losami bohaterów i okazać im swój szacunek poprzez zapalenie zniczy pod symbolicznym brzozowym krzyżem. Apel wzbogacony był o prezentację multimedialną i aranżację piosenek „Leśnych Żołnierzy”.

                                obejrzyj zdjęcia ...


 

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Wzorem lat ubiegłych Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje w dniach 23 – 28 lutego 2015 roku „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” . Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W tegoroczne obchody włączyły się: Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej, Prokuratura Generalna, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Notarialna a także Krajowa Rada Kuratorów.

W tych dniach osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez prawników, psychologów oraz przedstawicieli wyżej wymienionych środowisk w trakcie dyżurów pełnionych w ww. podmiotach. Dyżury specjalistów będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 – 18:00, natomiast w sobotę w godzinach od 10:00 – 13:00. Lista Ośrodków i ich adresy znajdują się na stronie Internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości http://ms.gov.pl/ oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl


Dzień Bezpiecznego Internetu

banner_dbi2015b

W dniu 29 stycznia 2015 r. odbył się apel z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Nasze spotkanie to ważny element kampanii prowadzonej w szkole na rzecz bezpieczeństwa w Internecie. Działania podejmowane w ramach DBI realizowane są pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Celem apelu było zwrócenie uwagi na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, iż Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas musi wiedzieć, że ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.


III Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego pt. ”My Picture Dictionary”

W dniu 27 stycznia 2015 roku zostały ogłoszone wyniki III Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego pt. ”My Picture Dictionary”. Zadaniem uczniów było przygotowanie słowniczka obrazkowego na wybrany przez siebie temat. W konkursie wzięli udział uczniowie z różnych szkół w naszym regionie. W kategorii gimnazjum zwyciężyła uczennica klasy III B gimnazjum Zofia Kempa, a uczennice klasy V b Weronika Hepa i Anna Nowak w kategorii szkoły podstawowej zdobyły IV miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody. Do konkursu uczennice przygotowały: mgr Katarzyna Malchrzyk  i mgr Marzena Sbirenda.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


W karnawale mamy BALE!

I w naszej szkole w dniu 25 stycznia odbył się bal przebierańców. Zabawa była wspaniała. Koniecznie musimy to powtórzyć w następnym roku szkolnym. Zapraszamy Was do oglądania zdjęć

                       Zobacz zdjęcia...


Dzień Babci i Dziadka

 

Drogie Babcie i Dziadkowie!
Od swych małych łobuziaków
i od bardzo grzecznych wnucząt
Dziś przyjmijcie moc buziaków!!!
Niech się do was świat uśmiecha
Długie, długie, długie lata!
Żyjcie zdrowo i szczęśliwie….
aż do zakończenia świata.


UWAGA PRACE TERMOMODERNIZACYJNE!

Od dnia 12.01.2015 rozpoczęły się prace remontowo – budowlane na terenie naszej szkoły.
Po ich zakończeniu będziemy mogli uczyć się i pracować w ładniejszym, cieplejszym, nowocześniejszym budynku.

Szanowni Rodzice,
– prosimy o regularną kotrolę zeszytów korespondecji z uwagi na możliwe zmiany organizacyjne, o których będziecie Państwo na bieżąco informowani,
– prosimy o zapewnienie należytej opieki swym dzieciom/ podopiecznym w drodze do i ze szkoły (zwłaszcza bezpośrednio przed wejściem oraz po wyjściu ze szkoły),
– przypominamy o spotkaniu z Rodzicami w środę (14.01) o godz. 17:00

Drodzy Uczniowie
prosimy, abyście na terenie szkoły zachowali się zgodne z omówionymi zasadami bezpieczeństwa!

Warsztaty American Corner

Dnia 16 grudnia 2014 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Izabeli Balińskiej – Lech i p. Agnieszki Urban wzięli udział w warsztatach organizowanych przez American Corner – międzynarodową sieć placówek informacyjno – bibliotecznych pod patronatem Departamentu Stanu USA. Grudniowe warsztaty organizowane w Katowicach odbyły siępod hasłem: „Zrób to sam – recyklingowe zabawki”.
Uczestnicy warsztatów najpierw zostali zapoznani z kulturą i historią Stanów Zjednoczonych Ameryki m. in. poprzez zabawy z mapą. Następnie wzięli udział w konkurencjach sportowych wykonanych z przedmiotów codziennego użytku, jak np. Air Hockey (potocznie cymbergaj) wykonanego z zakrętek, czy butelkowe kręgle. Najwięcej czasu poświęcili oni jednak na przygotowanie przedstawienia: wycinanie i ozdabianie postaci, dekorowanie i szycie rekwizytów oraz sceny. Punktem kulminacyjnym było wykonanie pięknego spektaklu kukiełkowego opartego na dobrze nam znanej historii o Złotowłosej i trzech niedźwiadkach. Uczestnikom tak bardzo się podobało, że już zapowiedzieli udział w kolejnych warsztatach.

1418878531164 (Kopiowanie)


Konkurs dla dzieci i młodzieży z TPD

Dnia 12 grudnia 2014 roku w naszej szkole został zorganizowany i przeprowadzony konkurs matematyczno – przyrodniczy „CIEKAWY ŚWIAT WOKÓŁ NAS” dla dzieci i młodzieży z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Składał się on z sześciu konkurencji sprawdzających zdolność logicznego myślenia, wiedzę z zakresu przyrody oraz umiejętności matematyczne zawodników. Uczestnicy konkursu zacięcie rywalizowali, co można obejrzeć w galerii uwiecznionej przez p. Marzenę Sbirendę. Organizatortem konkursu była p. Izabela Balińska – Lech.

DSC_0125 (Kopiowanie)


 

Projekt – „Dzielimy się dobrem”

Dnia 19.12.2014r. w naszej szkole odbył się projekt wigilijny pt. „Dzielimy się dobrem”. Na początku dnia uczniowie zostali zapoznani z tradycją świąt Bożego Narodzenia. Ksiądz odczytał fragment Pisma Świętego wprowadzając wszystkich w nastrój świąteczny. Każda klasa otrzymała opłatek oraz prezent w postaci pierników. Obejrzeliśmy wspólnie prezentację multimedialna – przedstawiającą miejsce narodzin Jezusa – Betlejem.
Tego dnia zadaniem każdej z klas było: przygotowanie prezentu bożonarodzeniowego dla innej klasy. Każdy z uczniów otrzymał jeden pasek łańcucha choinkowego, który ozdabiał według własnego pomysłu i podpisywał się na nim. Podczas spotkania klas łączyliśmy części łańcucha w jedną całość i zawieszaliśmy na choince. Każda klasa przygotowała i śpiewała kolędę lub pastorałkę. Wszyscy uczniowie zostali zaproszeni na przedstawienie pt. „Wigilijna ulica”, przygotowane przez panie mgr Patrycję Pytlik i mgr Agnieszkę Urban. Projekt zakończył się wigiliami w klasach i składaniem sobie życzeń świąteczno – noworocznych.


Dzień otwarty – Żyjemy zdrowo, beznałogowo

Dnia 15 grudnia 2014r Stowarzyszenie na Rzecz Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym “Pomost” działające przy ZSS nr 6 w Bytomiu zorganizowało DZIEŃ OTWARTY pod hasłem: “Żyjemy zdrowo, beznałogowo” Przedsięwzięcie służyło podsumowaniu projektu profilaktycznego „Nałogom mówimy NIE” realizowanego od kwietnia 2014 r przy wsparciu finansowym Gminy Bytom.
Adresatem projektu jest bytomska młodzież gimnazjalna, a jego główne cele to: dostarczenie rzetelnej i obiektywnej wiedzy na temat popularnych obecnie czynników uzależniających oraz mechanizmów i skutków uzależnień. Oprócz typowych uzależnień od substancji psychoaktywnych w projekcie uwzględniono również uzależnienia behawioralne XXI wieku związane z rozwojem multimediów takie jak fonoholizm i siecioholizm. Wartością dodaną projektu jest także promocja zdrowego trybu życia, kształcenie umiejętności interpersonalnych, stworzenie wokół szkoły strefy wolnej od środków psychoaktywnych oraz szeroko rozumiana pedagogizacja rodziców w zakresie profilaktyki uzależnień wśród dzieci i młodzieży.

W ramach realizacji projektu odbyły się m.in:
– Międzyszkolny Konkurs Profilaktyczny “Pić albo Być” /XIV edycja/
– przedstawienie teatralne “Kopciuszek – wersja antynikotynowa”
– akcja “Dzień bez telefonu komórkowego”
– Międzyszkolny Konkurs Plastyczny” pod hasłem “Młodzi przeciwko narkotykom”

W czasie Dnia Otwartego zrealizowano ostatnie z zaplanowanych przesięwzięć, a mianowicie Rodzinny Turniej Profilaktyczny, w czasie którego drużyny złożone z uczniów i rodziców/opiekunów rywalizowały ze sobą w zakresie wiedzy na temat uzależnień. Zadania turniejowe sprzyjały konstruktywnej współpracy na linii dziecko-dorosły i oprócz niewatpliwych walorów edukacyjnych zapewniły wszystkim dobrą zabawę.


V Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek

Bardzo dziękujemy, że byliście wczoraj z nami!

Jeszcze raz wszystkim gratulujemy. Wasze występy były zachwycające. Mamy nadzieję, że bawiliście się wspaniale i zapraszamy Was za rok.

 zdjęcia z konkursu

Dziękujemy wszystkim partnerom i przyjaciołom za okazaną pomoc i wsparcie (nie tylko finansowe)

Na bieżąco będziemy Was informować o pracach nad naszą płytą 🙂


Chcecie wiedzieć Dlaczego warto chodzić do szkoły? – obejrzyjcie film

   Szkoła da się lubić 🙂


Obowiązkowa opieka nad uczniami w czasie przerwy świątecznej

Szanowni Rodzice

Do 12.12.2014 w sekretariacie szkoły można składać informacje w sprawie potrzeby zapewnienia opieki nad dzieckiem w czasie przerwy świątecznej (22 – 31 grudnia 2014r.)

LIst MEN


Konkurs ” Świynto Ślonski Godki i Szkolny Czelodki”

W dniu 04.12.2014 r. uczeń kl. II a gimnazjum Mateusz Malejka wziął udział w konkursie pod hasłem „ Świynto Ślonski Godki i Szkolny Czelodki”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie. Przystępując do konkursu uczestnik miał za zadanie przedstawić tekst opanowany w gwarze śląskiej. Nasz uczeń przedstawił wiersz pt. „Kiedyś na Ślonsku”.Składał się on z siedmiu zwrotek, które Mateusz perfekcyjnie znał na pamięć.
Jury postanowiło nie przyznawać miejsc za tak trudne zadanie – wszyscy uczestnicy otrzymali taką samą nagrodę i dyplomy uznania za podjęcie tak niełatwego wyzwania.
Dodatkową nagrodą dla naszego bohatera była prezentacja utworu przed społecznością szkolną.
Wszyscy byli pod wrażeniem, choć może znaleźli się i tacy, którzy niewiele rozumieli z tego, co „godoł” Mateusz .


Konkurs –  Życie i twórczość Wisławy Szymborskiej  

W dniu 3 grudnia 2014 roku w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 8 w Bytomiu odbyła się VI edycja Regionalnego  Konkursu Wiedzy o Wielkich Polakach  „ Życie i twórczość Wisławy Szymborskiej”.
Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów:
Barbara Król
Zofia Kempa
Kamil Kempa
Denis Hanke.
Konkurs miał na celu pogłębienie wiedzy i twórczości Wisławy Szymborskiej oraz upowszechnienie twórczości poetki. Składał się z 3 części:
W kategorii konkursu plastycznego I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły – Zofia Kempa.
W kategorii konkursu recytatorskiego III miejsce zajął uczeń naszej szkoły – Denis Hanke.
W kategorii konkursu wiedzy na temat życia i twórczości Wisławy Szymborskiej drużyna naszej szkoły zajęła IV miejsce.
Konkurs odbył się w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi i słodyczami.
Do konkursu uczniów przygotowały:
mgr Maria Kukofka
mgr Magdalena Saft


Zapraszamy na „Tydzień Śląski”

W dniach 01.-05.-12.20014 r. w naszej szkole trwa „Tydzień Śląski”, którego celem jest przybliżenie uczniom  tradycji, obrzędów i zwyczajów charakterystycznych dla naszego regionu. W  kolejnych dniach prezentowane będą stroje regionalne, czytane bajki w języku śląskim . Uczniowie będą mieli okazję sprawdzić swoją znajomość słówek i powiedzeń gwarowych. Nie zabraknie także śląskiej przekąski w postaci chleba z tustym i ogórkiem kiszonym. Przybliżając postać patrona szkoły- Gustawa Morcinka- zaprezentowane zostanie przedstawienie dotyczące jego osoby, a także inscenizacja na motywach legendy autora o duchu śląskich kopalń- Skarbniku. Prezentacja fotografii „ Bytom –moje miejsce na Ziemi” przedstawi ciekawe i ważne dla miasta osoby i miejsca, a także codzienne scenki z życia cuczniów w rodzinnym mieście.V Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek 

„W grudniowe dni kolęda brzmi”

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do wzięcia udziału w V Konkursie Kolęd i Pastorałek „W grudniowe dni kolęda brzmi”.


 

I i II miejsce w IV Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Religijnej w Gliwicach

W dniu 26 listopada uczniowie naszej szkoły, którzy uczęszczają na zajęcia kółka muzycznego, wzięli udział w  IV Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Religijnej w Gliwicach i zajęci I i II miejsce.

I miejsce – zespół muzyczno – instrumentalny w składzie:

Bartosz Gruhn – gitara

Andrzej Gorzelski – śpiew

Kamil Olek – śpiew

Klaudiusz Płachciński – śpiew,

II miejsce – zespół Twins w składzie:

Magda Adrian,

Karolina Filipiak,

Barbara Król,

Iza Małyska,

Patrycja Piontek,

Jadzia Purgoł,  

Sandra Roskosz

                                   Gratulujemy!!


I miejsce w XII Międzyszkolnym Konkursie o zdrowiu!!!

W dniu 20 listopada byliśmy w zaprzyjaźnionej, katowickiej szkole na XII Międzyszkolnym Konkursie o Zdrowiu.

Nasi uczniowie – Kamil Staniszewski z klasy II A i Kamil Kempa z klasy III C wrócili jako zwycięzcy. Była dobra zabawa a także możliwość pogłębienia swoich wiadomości o zdrowiu i otaczającym środowisku.

W konkursie uczestniczyło siedem drużyn z województwa śląskiego a opiekunem naszej drużyny była p. Marta Krawczyk

konkurs o zdrowiu 1


Apel samorządu szkolnego – Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W dniu 20.11.2014 odbył się w szkole apel samorządu szkolnego związany z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka.

Dzisiaj świętujemy także 25. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka – Konwencji o Prawach Dziecka.

Polska była jej inicjatorem i współtwórcą. Dokument ten do dzisiaj nazywany jest Światową Konstytucją Praw Dziecka.

Podczas dzisiejszego apelu pani wicedyrektor Anna Razik wyczytała nazwiska uczniów, którzy najlepiej reprezentują naszą szkołę – systematycznie chodzą do szkoły, starają się pracować na miarę swoich możliwości, są kulturalni i zachowują się z szacunkiem w stosunku do kolegów i koleżanek oraz do nauczycieli i innych pracowników szkoły. Uczniowie w nagrodę, udali się do Bytomskiego Centrum Kultury na przedstawienie „Szatan z siódmej klasy”.


Zapraszamy wszystkich rodziców

na spotkanie z wychowawcą i nauczycielami,

które odbędzie się 19.11.2014r. o godz. 17:00

Zaczynamy w holu szkoły.

Liczymy na Państwa obecność!


Pasowanie na ucznia

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 40 już są pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.14 listopada 2014 r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Tego wyjątkowego dnia dzieci po raz pierwszy zaprezentowały swoje umiejętności śpiewu, tańca, gry na instrumentach i recytacji wierszy. Najpierw pierwszoklasiści zostali przywitani przez starszych kolegów z klasy II-III, których do występu przygotowałypanie Małgorzata Nowak i Agnieszka Nowicka. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie. Uczniowie obiecali być sumiennymi uczniami,dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły,szanować swoich nauczycieli i rodziców oraz inne osoby dorosłe, uczyć się pilnie tego, co dobre i mądre,pomagać słabszym i potrzebującym,swoją postawą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz kochać swoją Ojczyznę. Pani dyrektor Romualda Procek pasowała dzieci na uczniów w obecności pani wice dyrektor Anny Razik, nauczycieli i uczniów naszej szkoły oraz  zaproszonych rodziców bohaterów tej uroczystości. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki i udali się na słodki poczęstunek.

pasowanie 1


11 listopada – Święto Niepodległości

W dniu 5 listopada 2014 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę . Apel przeznaczony był  zarówno dla  uczniów szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego mini lekcję historii przeprowadził odpowiedzialny za przygotowanie apelu mgr Przemysław Paprzycki, po czym nastąpiła część artystyczna składająca się z pieśni i wierszy okolicznościowych prezentowanych  przez  chór  i uczniów naszego zespołu szkół. Na zakończenie spotkania głos zabrała Pani Dyrektor dziękując wszystkim za przybycie.

  Piszący te słowa pragnie w tym miejscu serdecznie podziękować za pomoc w przygotowaniu uroczystości Paniom: mgr Magdalenie Kompale (oprawa plastyczna) i mgr Agnieszce Nowickiej (część muzyczna) – bez których profesjonalnej  pomocy apel nie mógłby się odbyć.

11 lis 1


Informację o Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym „Pić albo Być”  organizowanym w naszej szkole zamieszczono na stronie urzędu miasta Bytom – http://www.bytom.pl/pic-albo-byc

Międzyszkolny konkurs profilaktyczny „Pić albo być”

      Dnia 30 października 2014 roku w Zespole Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu odbyła się XIV edycja Międzyszkolnego Konkursu Profilaktycznego pod hasłem “Pić albo Być”. Konkurs zorganizowało działające na terenie placówki Stowarzyszenie na Rzecz Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym “Pomost” w ramach projektu profilaktycznego “Nałogom mówimy NIE” współfinansowanego ze środków Gminy Bytom.

      W konkursie wzięło udział pięć 3-osobowych drużyn reprezentujących gimnazja z Bytomia i miast ościennych. Były to reprezentacje: Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach, Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Chorzowie, Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu, Zespołu Szkół Specjalnych w Gliwicach oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu. W jury konkursu jak co roku zasiadła przedstawicielka bytomskiego Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom – mgr Agnieszka Duczek. Swoimi osobami uświetniły je również: mgr Romualda Procek – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu oraz mgr Anna Razik – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym “Pomost”.

       Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wyrównany poziom, wykazując się obszerną wiedzą na temat alkoholu i innych popularnych używek oraz skutków ich zażywania. Największą ilość punktów zdobyła drużyna gospodarzy zajmując zaszczytne pierwsze miejsce. Tuż za nią uplasowały się drużyny z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Chorzowie i Zespołu Szkół Specjalnych w Gliwicach.

Konkurs został przygotowany przez panią Marzenę Jasicką – Rymarz oraz panią Marię Kukofkę

                                                 pić 13


Lekcja na żywo „Opowieść o Żydach polskich”

W dniu 23 października 2014r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wirtualnej lekcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.

W trzech salach lekcyjnych, w których są tablice interaktywne, najpierw uczniowie szkoły podstawowej a później gimnazjum obejrzeli materiały przygotowane przez Muzeum.


XVI Integracyjne Mistrzostwa Zabrza w Ringo

Dnia 22.10.2014r. odbyły się XVI Integracyjne Mistrzostwa Zabrza w Ringo. Po bardzo zaciętej rywalizacji drużyna z naszej szkoły w składzie Izabela Małyska, Vanessa Klonowska wywalczyła II miejsce w kategorii dziewcząt ze szkół podstawowych.

W zawodach naszą szkołę reprezentowali również:

 • Barbara Król
 • Zofia Kempa
 • Grzegorz Molenda
 • Denis Kopel
 • Piotr Koper
 • Arkadiusz Olek

SERDECZNIE GRATULUJEMY ! ! !


I Regionalnym Konkursie Przyrodniczym dla Szkół Specjalnych „Przyroda i ja”

 W dniu 21 .10.2014 roku nasi uczniowie :Kamil Staniszewski i Patryk Jaroński uczestniczyli w I Regionalnym Konkursie Przyrodniczym dla Szkół Specjalnych „Przyroda i ja”. Konkurs dotyczył konkretnego działu – anatomii i fizjologii człowieka. Konkurs odbył sie w Szkole Specjalnej w Zabrzu. uczestniczyło w nim 5 drużyn a nasi chłopcy zajęli 2 miejsce. Konkurs był naprawdę  trudny i wymagał dużej wiedzy. Tym bardziej należa im się WIELKIE GRATULACJE. chłopcy przygotowywali się do turnieju podczas zajęć koła biologicznegno, którego opiekunem jest Marta Krawczyk

                                         biologia 4


Bicie rekordu Guinessa

W dniu dzisiejszym – 16. października 2014 roku bralismy udział w próbie  bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Podobnie jak w zeszłym roku  działania były  zorganizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Akcja w naszej szkole, a także w całej Polsce trwała od godziny 12 do 12,30. Nasi wspaniali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum bardzo profesjonalnie wykonywali uciski klatki piersiowej i sztuczne oddechy. Wykorzystaliśmy 7 manekinów a w biciu rekordu brało udział 16 uczniów. Pozostali uczniowie dzielnie nas dopingowali a atmosfera była fantastyczna. Dziękujemy Wam  – jesteście wspaniali.

Organizatorzy – Marta Krawczyk i Marcin Przywara

                                                                Guiness 1


Dzień Nauczyciela 14.10.2014

W dniu 14.10.2014r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji dnia Komisji Edukacji Narodowej. W tym szczególnym dniu uczniowie złożyli wszystkim nauczycielom  podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony  w kształtowanie ich młodych serc  i umysłów, a swą wdzięczność wyrazili poprzez program artystyczny, w przygotowanie którego aktywnie się zaangażowali.

Zaszczytu prowadzenia uroczystości dostąpili uczniowie klas III gimnazjum Barbara Król   (kl. III a) i Kamil Kempa ( kl. III c). Przedstawienie obfitowało w wiersze i piosenki na cześć nauczycieli i wychowawców. Pierwsze życzenia skierowane były do dyrekcji szkoły i złożone w formie recytacji przez uczennice: Izabelę Małyskę (kl. VI a) i Karolinę Filipiak (kl. Ia/g); za pracę z najmłodszymi uczniami naszej szkoły wierszem podziękowała Kamila Król (kl. IV), nauczycielom przedmiotów humanistycznych złożyła podziękowania Zofia Kempa (kl. III b/g) oraz chór szkolny; nauczyciele przedmiotów przyrodniczych usłyszeli słowa wdzięczności z ust: Sandry Roskosz i Denisa Hanke (kl. III a/g) oraz Zofii Kempy (kl. III b/g). Nauczyciele przedmiotów artystycznych, języka polskiego, matematyki oraz wychowania fizycznego usłyszeli muzyczne dedykacje, które na cześć uczących powstały      z powszechnie znanych i lubianych melodii przebojów muzyki rozrywkowej.

Nie zabrakło również podziękowań i życzeń dla nauczycieli języka angielskiego, pani z biblioteki, pana pedagoga, pani psycholog, pań od terapii i logopedii oraz wszystkich innych pracowników szkoły.

Po złożeniu wszystkich słów wdzięczności uczniowie obdarowali nauczycieli i innych pracowników szkoły symbolicznymi sercami w myśl maksymy: „serce za serce”. „Sercowe” upominki nawiązywały do dekoracji, którą stanowiło między innymi jesienne drzewo, z którego zamiast liści spadały czerwone serca.

Na zakończenie uroczystości została odśpiewana ostatnia piosenka. Podczas gdy chór wykonywał utwór muzyczny, dwoje uczniów: Kamila Król i Klaudiusz Kot (kl. IV), przystrojonych w wianek i krakowską czapkę zatańczyło dla zebranych krakowiaka.

Nauczyciele i pracownicy szkoły, do których adresowana była akademia nagrodzili program artystyczny i występującą młodzież gromkimi brawami doceniając kunszt młodych artystów.

Akademia została przygotowana pod kierunkiem: U. Adamskiej i A. Wojakowicz we współpracy z A. Nowicką i A. Herman – Kozicką.

SEN 4


Ogólnoszkolna debata promująca koncepcję pracy szkoły

Dnia 1 października 2014 roku w ZSS nr 6 w Bytomiu odbyła się ogólnoszkolna debata – spotkanie rodziców, dyrekcji i zaproszonych gości. Jej celem było wspólne wypracowanie wizji koncepcji pracy szkoły czyli zaproponowanie najlepszych, najbardziej optymalnych rozwiązań określających kierunki pracy i rozwoju placówki oświatowej jaką jest szkoła. Dyskusja odbyła się po raz drugi.

Goście, którzy wspierali naszą debatę:

 1. Dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 8 w Bytomiu – p. Joanna Poniatowska i wicedyrektor tej szkoły – p. Katarzyna Gretszel.
 2. Starszy Sierżant Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu – p. Anna Lenkiewicz
 3. Przedstawiciele Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bytomiu – panie: Izabela Sagola, Iwona Płoska, Ilona Nitychoruk-Piekarz
 4. Przedstawiciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku – p. Marta Hawlicka

Koncepcja pracy szkoły to dokument, zawierający ogólny plan działania, określa  kierunki pracy lub rozwoju placówki oświatowej. Opracowanie  koncepcji jest jednym z warunków skuteczności działania szkoły. Podejmowane działania należy zaplanować i uporządkować według obranych kryteriów. Koncepcja pracy szkoły odgrywa  rolę drogowskazu, wytycza kierunek działania wszystkim członkom społeczności szkolnej. Dzięki dobrze opracowanej koncepcji szkoła funkcjonuje lepiej. Nauczyciele, uczniowie i rodzice mogą koncentrować się na tym, co w edukacji najważniejsze. Potrafią właściwie rozłożyć w czasie wykonywane zadania, podejmować dobre decyzje, odpowiednio kreować wizerunek szkoły w otoczeniu czy wreszcie cieszyć się z realizacji zaplanowanych działań i w poczuciu sukcesu planować nowe, bardziej ambitne przedsięwzięcia.

Debata toczyła się wokół trzech zagadnień: kształcenia, wychowania i opieki oraz organizacji i zarządzania.

Gorąca dyskusja zaowocowała gotowymi propozycjami, które można wykorzystać podczas konstruowania nowej koncepcji pracy szkoły.

Wśród licznych propozycji należy wymienić: częste rozmowy z uczniami na temat pracy zarobkowej i jej wartości w życiu człowieka, wykształcenia i jego znaczenia w przyszłym dorosłym życiu. Padła propozycja, aby już od szkoły podstawowej organizować zajęcia z rodzicami, którzy wykonują różne zawody i przedstawiać uczniom ich znaczenie oraz rozbudzać zainteresowanie różnorodnością zawodów. Podkreślono znaczenie zajęć technicznych i nabywania przez młodzież konkretnych umiejętności praktycznych np. szycia, stolarki czy gotowania.

Bardzo ciekawą propozycję wysunęła pani I. Płoska, aby zaproponować uczniom zajęcia dotyczące prowadzenia domu, planowania budżetu rodzinnego, dokonywania zakupów, pielęgnacji i opieki nad małym dzieckiem.

Rodzice postulowali, aby częściej zapraszać przedstawicieli policji do szkoły, nie tylko na rozmowy z uczniami , lecz także na spotkania z rodzicami. Warto zwrócić uwagę  na zmianę postrzegania policji oraz reagowania na różne sytuacje i zagrożenia.

Przedstawiciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku – p. M. Hawlicka podkreśliła znaczenie rozwijania więzi emocjonalnych z dzieckiem już od najmłodszych lat, zachęciła do częstszego spędzania czasu starszych osób z dziećmi, rozwijania wspólnych zainteresowań, czy podejmowania wspólnych inicjatyw teatralnych  i plastycznych.

Duże zaangażowanie rodziców ,  nauczycieli  i zaproszonych gości w podjętą dyskusję świadczy o tym, że chcą oni autentycznie brać  aktywny udział w życiu szkoły. Pragną w sposób pozytywny i konstruktywny wpływać na działania podejmowane w szkole. Czują potrzebę wzajemnego wspomagania i współodpowiadania za proces kształcenia uczniów w szkole.


 Europejski Dzień Języków 26 i 29.09.2014

W piątek, 26 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Jako pierwsi świętowali uczniowie szkoły podstawowej.  Zgromadzeni w holu szkolnym obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą tego święta, następnie aktywnie włączyli się w zabawę dotyczącą wiedzy o językach.

29 września świętowali gimnazjaliści. Nasze zaproszenie przyjęli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 8. Reprezentacje klas I,II i III gimnazjum, szkoły zawodowej oraz drużyna nauczycieli wzięły udział w quizie wiedzy o językach . Największą wiedzą wykazała się zwycięska drużyna nauczycieli. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkości. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii.

Organizatorkami były panie: Hanna Jasiak, Katarzyna Malchrzyk, Patrycja Pytlik i Marzena Sbirenda

języki 1

________________________________________________________________________________

Spartakiada Drużyn „Nieprzetartego Szlaku” 25.09.2014

W dniu 25 września 2014 nasza drużyna harcerska – 99 DHNS – uczestniczyła w Spartakiadzie Drużyn Nieprzetartego Szlaku w Szkole Podstawowej nr 9. Organizatorami spartakiady była drużyna działająca w Ośrodku Wychowawczym nr 1 w Bytomiu. Nasze zadanie polegało na zdobyciu jak największej ilości punktów w konkurencjach sportowych. Bawiliśmy się wspaniale. Po wielkim wysiłku fizycznym mogliśmy wzmocnić nasze siły pysznym bigosem. Nasza reprezentacja zajęła II – kategoria młodsi i III miejsce – kategoria starsi. Za rok na pewno znowu weźmiemy udział w spartakiadzie.

spartakiada 9

________________________________________________________________________________

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

W dniu 1 września 2014r. o godzinie 9:00 rozpoczęliśmy krótkim apelem nowy rok szkolny 2014/2015. Pani dyrektor serdecznie nas powitała po wakacjach, a pani wicedyrektor przydzieliła nas do odpowiednich klas. Pan pedagog, jak co roku, przypomniała nam o bezpieczeństwie w drodze do szkoły i o tym jak powinniśmy zachowywać się w szkole. Szkoda, że wakacje już się skończyły, ale miło było spotkać kolegów i koleżanki z klasy i ze szkoły.

Życzymy wszystkim uczniom samych piątek i szóstek a nauczycielom dużo radości ze swojej pracy, wytrwałości i cierpliwości.

POWODZENIA!

rrsz 13